Szefie uważaj na siebie! Pracownicy uważajcie na szefa...

Christofer Barnes z Uniwersytetu Waszyngtońskiego od lat bada związek snu z wydajnością w pracy. W swoim badaniu, które opublikował pod nazwą: „You wouldn’t like me when I’m sleepy” 1) kierownicy działów każdego ranka mieli ocenić jak spali: pytano ich o jakość snu (łatwość zasypiania, ilość przebudzeni i ich czas, itd.) oraz o ilość przespanych godzin. Tego samego dnia ich pracownicy zaznaczali na skali na ile zgadzają się ze stwierdzeniami typu: „Przełożony zachował się dzisiaj nieprzyjemnie/złośliwie w stosunku do członka zespołu”. To pierwszy plus tego badania – to nie szefowie oceniali jakimi to nie są wspaniałymi liderami, tylko głos oddano pracownikom. Już wiecie jakie są wyniki – szefowie, którzy gorzej spali, byli również gorzej oceniani tego dnia przez swoich pracowników.

Ale to nie koniec. Pracownicy wypełniali jeszcze tego dnia kwestionariusz mierzący zaangażowanie w pracę: fizyczne, emocjonalne i umysłowe. Przykładowy punkt, z którym pracownicy mieli się zgodzić albo nie w skali 1-5 mierzący zaangażowanie umysłowe to: „Dzisiaj byłem pochłonięty pracą”. I znowu, członkowie zespołu byli mniej zaangażowani w dni, w których ich szef gorzej spał. Zobaczcie jak rzecz pozornie nie związana z pracą dotycząca szefa, przekłada się w prostej linii na zaangażowanie w pracę jego podwładnych.

Jak wytłumaczyć zmianę w zachowaniu szefów na gorsze? Szefowie często doświadczają „pokusy” wyżycia się na swoich pracownikach, szczególnie kiedy są pod silną presją czasu lub kiedy projekt nie idzie tak jak powinien. Bycie dobrym szefem natomiast wymaga silnej woli, która jednak ulega osłabieniu kiedy jesteśmy niewyspani, głodni albo przemęczeni 2)

Co jest takiego odkrywczego w tych badaniach? Ano nie jest tak, jak myśli wiele osób:

  • jesteś inspirującym liderem albo nie
  • niektórzy obrażają i demotywują swoich pracowników, a niektórzy nie
  • Ty jesteś czerwony, Ty zielony, a Ty niebieski (coś Wam się kojarzy ;-))?

Innymi słowy, statyczne podejście do zarządzania nie jest do końca prawdziwe… - te zachowania mogą się zmieniać z dnia na dzień. Nie jesteśmy czarni albo biali. Ba! niektóre badania pokazują, że zmienność zachowań u jednego szefa jest większa niż zmienność między różnymi szefami! 3) Niesamowite, prawda?

Chociaż pomyślmy o naszych związkach - no nie każdego dnia nasza żona/nasz mąż jest taki idealny…Bywają piękne dni (tych oczywiście jest przytłaczająca większość ;), ale są też takie, w których lepiej nie dolewać oliwy do ognia…

W opublikowanym badaniu, ważniejsza okazała się jakość snu (łatwość zasypiania, ilość przebudzeni i ich czas, itd.) niż ilość przespanych godzin. Tak w ogóle, w pracy z osobami doświadczającymi problemów ze snem, też najpierw skupiamy się na ciągłości snu oraz jego jakości, dopiero potem na ilości przespanych godzin … co bywa zdumiewające dla niektórych pacjentów.

I ostatnia sprawa - czy wiecie, że wykorzystywanie władzy w ten niewłaściwy, obraźliwy dla pracowników sposób przez szefa (abusive supervision) jest powiązane z bezsennością ich pracowników? 4) Koło się zamyka…

Co możemy zrobić z tą wiedzą? Na przykład nie podejmować kluczowych decyzji czy przełożyć "trudne interakcje w pracy" kiedy czujemy, że możemy być nieprzyjemni, impulsywni albo po prostu ... "nie zdzierżyć" :)

P.S. Zdjęcie szefa na granicy wytrzymałości pochodzi z serialu the Office

LITERATURA:

1) Barnes, C. M., Lucianetti, L., Bhave, D. P., & Christian, M. S. (2015). “You wouldn’t like me when I’m sleepy”: Leaders’ sleep, daily abusive supervision, and work unit engagement. Academy of Management Journal, 58(5), 1419–1437

2) Baumeister, R. F., Muraven, M., & Tice, D. M. 2000. Ego depletion: A resource model of volition, selfregulation, and controlled processing. Social Cognition, 18: 130–150.

3) Johnson, R. E., Venus, M., Lanaj, K., Mao, C., & Chang, C. H. 2012. Leader identity as an antecedent of the frequency and consistency of transformational, consideration,andabusiveleadershipbehaviors.Journal of Applied Psychology, 97: 1262–1272

4) Rafferty,A.E.,Restubog,S.L.D.,&Jimmieson,N.L.2010. Losing sleep: Examining the cascading effects of supervisors’ experience of injustice on subordinates’ psychological health. Work and Stress, 24: 36–55


powrót

Realizowaliśmy projekty dla*:

  • wszib
  • afpro
  • geers
  • lech
  • ekofabryka
  • monster
  • bystry
  • jk
  • whisky
  • gopro
  • solar
  • cropp
  • grzeskowiak
  • rose
  • geox

*Projekty dla niektórych z w/w firm były realizowane we współpracy z firmami Hoffmann Consulting oraz Hoffmann Doradztwo Szkolenia